443232

Hac sabır imtihanıdır


     Hac; <ömründe  bir defa ele geçen muazzam bir fırsattır. Çok sevaplıdır, çok kıymetlidir, çok esrarlıdır, çok tatlıdır, çok güzeldir, çok meşakkatlidir, çok imtihanlıdır. Çok sabır ister, çok dikkat ister, çok nezaket ister,  çok edeb ister, çok zerafet ister,> diye hadisleri okuyup anlatmak lazım. Hacı hacca giderken yanına bir sürü yük alıyor. Gürültü patırtı İstanbul’dan başlıyor. Taksi şöförü ile münakaşa başlıyor, havaalanında münakaşa devam ediyor. Uçakta yer kavgası yapıyor. İndikten sonra beklediği zaman  canı sıkılınca kavga ediyor. Falanca yerde kavga ediyor. Arkadaşı ile bozuşuyor. Oda meselesinden problem çıkarıyor. Halbuki imtihanda ve şeytan peşinde. < Şimdi  bu hacı haccedecek, sevabı kazanacak, Allah’ın sevdiği bir kul olacak. > diye şeytan çatlıyor.
     Şeytanlar peşinde. Sizi aldatacak, sizi kandıracaki sizi günaha sokacak, sizi sevaptan mahrum edecek. Peşinize düşüyor, sevabını kaçırıyor; her yerde kavga ediyor, sevabını kaçırıyor.
    Hac belli aylarda olur. Senenin her zamanında olmaz; Zilhicce ayında olacak o kadar, senede bir defa olur. Bir insan bu ayların içinde  bir hac yapma  imkanına nail oldumu sahip oldumu; < Hac’da refes yok, füsuk yok, cidal yok > Allah böyle buyuruyor; Refes < zina ile ilğili fiil vaya bunun sözü, edebiyatı > küfür demek. Ağız bozukluluğu, küfürbazlık, müstehcen, kaba saba sözler, utanç verici hareketler demek. Füsuk; < Allah’ın emrine aykırı iş yapmak Allah’ın  itaatinden > demek. Her iş çeşit günah, isyan,  İtaatsizlik demek. Hacda Allah’a asilik, isyan yok. Ne oluyor bu yalan dolan, aldatma, çarpma, çırpma, kemer yırtma, para çalma. Cidal; < Karşılıklı çekişmek, mücadele > demek. Hacda cidal de yok. Ama bizim hacılarda var. Bizim hacılarda var. Bizim hacıların hepsi mücadeleci, birbirimizi itmiyormuyoruz, kavga etmiyormuyor muyuz, müsade et şuraya oturayım, müsade etmiyo. Ben içeri girmek istiyorum, o beni itiyor. Namaz kılacağım. Araya girmek isteyen ona kızıyor, diyor ki, Burası babanın yerimi, ötekisi diyorki haram, neresi haram safların sık olması savab.
                                                                                                                                                                            prof. Dr. M.Es’ad Coşan

UMRE & HAC BİLGİLENDİRME